وبلاگ

زمان مناسب برای خرید زرشک و زعفران کی هست؟

زعفران به دلیل طبع گرمی که دارد مناسب برای افراد با طبع سرد است. به طور کلی زعفران به دلیل خواص فراوان در طب اهمیت زیادی را به خود اختصاص داده است. همچنین به دلیل طبع گرمی که دارد در برابر سرما از تحمل زیادی برخوردار است.

 

زعفران گیاهی است که به آب کمی برای رشد نیاز دارد،در عین حال باید نکات زیادی را رعایت کرد تا زعفران به مرحله ی رشد برسد و زعفرانی مرغوب تحویل بدهد.بیشترین مقدار زعفران در کشور ما کشت می شود،زمان کشت زعفران از تیر ماه تا  اواسط مهرماه باشد و هرچه سریعتر صورت بگیرد بهتر است.

در این میان اطلاعات لازم در مورد  رطوبت خاک و دمای محیط و آبیاری صحیح  و کوددهی اصولی باید داشت تا به ما در داشتن محصولی مرغوب کمک کند.

در اوایل فصل برداشت زعفران به دلیل در دسترس بودن زیاد زعفران در بازار قیمت آنها کمتر است،اما هرچه به فصل کاشت دوباره ی زعفران نزدیک می شویم مقدار زعفران برای فروش در بازار کمتر می شود بنابراین قیمت آن خیلی افزایش می یابد.

 

زعفران تازه ،رنگ روشن تر و عطر و بوی بیشتری دارد و کیفیت آن بهتر است.یکی از راه های نگه داشتن زعفران در کیفیت بالا بازداری آن در آب و هوا و شرایط مناسب و مساعد است.

 

زرشک در برابر کم آبی تحمل زیادی دارد اما در عین حال برای داشتن یک محصول خوب آبیاری آن بسیار اهمیت دارد.درست است که در برابر کم آبی تحمل دارد اما اگر سعی کنیم کم آبیِ کمتری به آن بدهیم قطعا محصول بهتری هم خواهیم داشت.

دما و نور هم در داشتن محصولِ مرغوب بر روی کیفیت و مرغوبیت زرشک تاثیر بسیاری دارد به طوری که آب و هوای خشک و تابش ملایم نور آفتاب مارا از محصول بهتری بهرمند میکند.

 

برداشت زرشک در شهرها در زمان های مختلف صورت می پذیرد اما به طور کلی از اواسط شهریور ماه آغاز شده و تا اواسط آبان ماه ادامه پیدا میکند.

کشاورزان پس از برداشت زرشک آنها را خشک کرده و به بازار به دست مصرف کننده برای استفاده میرسانند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X
ارسال پیام در واتساپ
نیاز به راهنمایی دارید ؟
زرشک زارع
سلام
چجوری میتونم کمکتون کنم ؟