وبلاگ

چرا زعفران بسیار گران شد ؟

چرا زعفران بسیار گران شد ؟

در سال ۱۴۰۰ به دلیل بارش کم باران و ادامه خشکسالی ها در منطقه قائنات ،میزان کشت و برداشت زعفران به شدت کاهش یافت و این باعث شد تا قیمت آن به میزان خیلی زیادی  افزایش پیدا کند . در واقع  قیمت زعفران نسبت به سال گذشته ،افزایشی سه برابری را تجربه کرد .

 

به جز این موارد،افزایش در هزینه های تولید  موجب شد تا زعفران کمتری کشت شود و در نتیجه کم بودنِ زعفران برای عرضه در بازار، مسلماً باعث افزایش قیمت زعفران می شود.

اما تنها بارش کم و خشکسالی نبود که باعث بالا رفتن قیمت زعفران شد،به دلیل شیوع بیماری کرونا و شرایط ایجاد شده بعد از ان ،کاشت زعفران و برداشت به شدت کاهش یافته و خمین امر باعث بالا رفتن قیمت ان شد . اما با عادی شدن شرایط کرونایی در کشور کشت زعفران دوباره جان گرفت و به صورت تدریجی میزان تولید افزایش پیدا کرده است .

علاوه بر شرایط آب و هوایی و شرایط کرونایی، میزان صادرات هم در افزایش قیمت تاثیر بسزایی دارد. با صادر کردن زعفران به خارج از کشور مقدار آن در کشور کاسته شده و موجب می شود تا بهای آن بیشتر شود.

زعفران از تیرماه تا اواسط مهر ماه برداشت آن آغاز می شود اما قیمت نهایی آن در اواخر آذر ماه توسط اتحادیه تعیین میگردد چرا که تا این زمان برداشت زعفران به اتمام رسیده است.

 

زعفران به صورت بسته بندی و به صورت کیلویی در بازار عرضه می شود. در خرید زعفران کیلویی دیگر هزینه ی بسته بندی محاسبه نمی شود بنابراین خرید زعفران کیلویی به صرفه تر خواهد بود.

بجز عوامل نامبرده شده؛ وجود دلال ها در این میان و سوء استفاده ی آنها باعث افزایش قیمت زعفران شده است.برخی از دلال ها در این میان به دلیل افزایش استفاده و تقاضای مردم زعفران را با قیمت بیشتر به مشتریان عرضه میکنند.

گفته شده که امسال کشاورزانی که زعفران کشت می کردند نسبت  هزینه های تولید و بقیه ی هزینه ها از جمله دستمزد کارگران  و هزینه ی بسته بندی و سایر مخارج  آنها با دست رنجشان همخوانی نداشته و این باعث شده تا قیمت زعفران ها در بازار سیر صعودی پیدا کند.

ایا قیمت زعفران پارسالی با امسالی فرق می کند ؟

بله

توجه:باید از زعفران به درستی نگهداری شود تا سریع رنگ آن تیره و کهنگی به خود نگیرد، چرا که قیمت زعفران کهنه نسبت به قیمت زعفران تازه کمتر بوده و مردم بیشتر خواستار زعفران تازه هستند.

 

برای خرید زعفران با کیفیت عالی و با قیمت مناسب  میتوانید روی فروشگاه اجیل و خشکبار زارع حساب کنید.

هزینه ارسال برای خرید اول رایگان می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X
ارسال پیام در واتساپ
نیاز به راهنمایی دارید ؟
زرشک زارع
سلام
چجوری میتونم کمکتون کنم ؟